BADANIE DERMATOSKOPEM

Dermatoskopia

Dermoskopia (dermatoskopia) jest nieinwazyjnym badaniem służącym do oceny zmian skórnych. Odgrywa największą rolę w diagnostyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów skóry, w tym czerniaka. Badanie dermoskopowe polega na oglądaniu zmian skórnych tzw. dermatoskopem lub wideodermatoskopem, czyli urządzeniem, które pozwala na uwidocznienie głębszych struktur oglądanej zmiany oraz archiwizację obrazu.

Dzięki dermoskopii możemy różnicować zmiany łagodne od zmian podejrzanych onkologicznie i kierować pacjenta na dalsze postępowanie, w tym usunięcie chirurgiczne zmiany skórnej lub wzmożoną czujność onkologiczną i regularne kontrole znamienia (tzw. follow-up).

Jakie zmiany powinny budzić niepokój pacjenta i z jakimi warto zgłosić się do dermatologa na badanie dermoskopowe?

  • obserwujemy szybki wzrost znamienia, które dotychczas się nie zmieniało lub pojawiło się w trakcie życia;
  • posiadamy zmianę skórną o charakterze przewlekle niegojącej się rany, nawet małych rozmiarów;
  • znamię jest przewlekle drażnione, np. ubiorem;
  • znamię wykazuje takie cechy jak: nierówne granice, nierównomiernie rozłożony barwnik, zmiana zabarwienia znamienia w czasie;
  • wywiad chorobowy w kierunku nowotworów skóry u rodziny lub uprzednio u samego pacjenta.

Pamiętajmy także, że na badanie dermoskopowe powinniśmy zgłaszać się profilaktycznie, regularnie raz do roku. Pozwoli to na szybsze rozpoznanie wczesnych stadiów nowotworów skóry, a co za tym idzie- szybsze i skuteczniejsze leczenie.

cennik
  • Komputerowe badanie znamion (wideodermatoskopia) od 600 zł
  • Badanie dermatoskopem ręcznym 350 zł

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ

NAPISZ DO NAS LUB ZADZWOŃ TERAZ! + 48 730 134 922

    Pani doktor pamiętała mnie z wizyt w innej placówce. Wyjaśniła na czy polega i dlaczego powstaje moja dolegliwość. Zaleciła stosowną pielęgnację i wystawiła recepty na odpowiednie leki. W moim przypadku diagnozy Pani doktor są zawsze trafne, a zalecone leczenie skuteczne. giov