BADANIE DERMATOSKOPEM

Dermoskopia

Dermoskopia (dermatoskopia) jest nieinwazyjnym badaniem służącym do oceny zmian skórnych. Odgrywa największą rolę w diagnostyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów skóry, w tym czerniaka. Badanie dermoskopowe polega na oglądaniu zmian skórnych tzw. dermatoskopem, czyli urządzeniem z 10-krotnym powiększeniem i wbudowanym oświetleniem, które pozwala na uwidocznienie głębszych struktur oglądanej zmiany.

Dzięki dermoskopii możemy różnicować zmiany łagodne od zmian podejrzanych onkologicznie i kierować pacjenta na dalsze postępowanie, w tym usunięcie chirurgiczne zmiany skórnej lub wzmożoną czujność onkologiczną i regularne kontrole znamienia (tzw. follow-up).

Jakie zmiany powinny budzić niepokój pacjenta i z jakimi warto zgłosić się do dermatologa na badanie dermoskopowe?

  • obserwujemy szybki wzrost znamienia, które dotychczas się nie zmieniało lub pojawiło się w trakcie życia;
  • posiadamy zmianę skórną o charakterze przewlekle niegojącej się rany, nawet małych rozmiarów;
  • znamię jest przewlekle drażnione, np. ubiorem;
  • znamię wykazuje takie cechy jak: nierówne granice, nierównomiernie rozłożony barwnik, zmiana zabarwienia znamienia w czasie;
  • wywiad chorobowy w kierunku nowotworów skóry u rodziny lub uprzednio u samego pacjenta.

Pamiętajmy także, że na badanie dermoskopowe powinniśmy zgłaszać się profilaktycznie, regularnie raz do roku. Pozwoli to na szybsze rozpoznanie wczesnych stadiów nowotworów skóry, a co za tym idzie- szybsze i skuteczniejsze leczenie.

cennik
  • Komputerowe badanie znamion FotoFinder® 500 zł
  • Badanie dermatoskopem ręcznym 300 zł

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ

NAPISZ DO NAS LUB ZADZWOŃ TERAZ! + 48 730 134 922

    Pani doktor pamiętała mnie z wizyt w innej placówce. Wyjaśniła na czy polega i dlaczego powstaje moja dolegliwość. Zaleciła stosowną pielęgnację i wystawiła recepty na odpowiednie leki. W moim przypadku diagnozy Pani doktor są zawsze trafne, a zalecone leczenie skuteczne. giov